ANASAYFA  |   REMAX TERMİNAL HAKKINDA  |   EKİBİMİZ VE PORTFÖYLERİ  |   PROJELER  |   İK  |   BASINDA BİZ  |   MEVZUAT  |   İLETİŞİM
  TOPLAM 6 SATILIK VE 1 KİRALIK PORTFÖY İLE HİZMETİNİZDEYİZ !

 

 

  Haber Detay

2B arazilerinde öncelik hak sahibine tanınacak!

2B'ler, illerdeki değer tespit komisyonlarının cadde ve sokaklara göre belirlediği emlak vergi değeri ve rayiç bedel üzerinden satılacak.


Öncelikle, kadastro kayıtlarında hak sahibi olarak geçen kişilere satılacak. Bu kişiler almazsa, ihale ile satışa çıkarılacak Hükümetin hazırladığı kamuoyunda 2B olarak bilinen "Orman Köylülerinin Kalkındırılması ve Hazine Adına Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi Hakkında Kanun"daki araziler, illerdeki değer tespit komisyonlarının cadde ve sokaklara göre belirlediği emlak vergi değeri ve rayiç bedel üzerinden satılacak. Uzmanlar, emlak değerinin 1319 sayılı emlak vergisi kanununa göre il ve ilçelerde kurulan değer tespit belirleme komisyonu tarafından cadde ve sokağın durumuna göre belirlendiğini belediyelerin de bu değer üzerinden emlak vergisi aldıklarını hatırlattılar. PEŞKEŞ ÇEKME OLMAYACAK Uzmanlar, bu değerlerin sonu sıfırlı ve 5'li biten yıllarda yapıldığını, ara yıllarda da yeniden değerleme oranında artırıldığını kaydettiler. 2B'lere yönelik özel bir rayiç bedel uygulamasının yapılacağını kaydeden uzmanlar, emlak vergi değerinin düşük, rayiç bedelin ise yüksek olduğunu belirttiler. Bu düzenlemede, emlak vergi bedeli üzerinden satışa çıkarılması halinde "2B'ler peşkeş çekiliyor" denilmesi kaygısının da bulunduğunu ifade eden uzmanlar, sadece rayiç bedel uygulanması halinde ise bu yerlerin defalarca el değiştirdiği için piyasa değeri üzerinden satıldığını rayiç bedelin de vatandaşların tepkisine neden olacağını belirttiler. Uzmanlar, "Tüm bunların önünü kesecek orta yol bir formül olarak, bin metrekareye kadar emlak vergi değeri ile rayiç bedelin yarısının uygulanması kararı yer aldı" dediler. Canikli: Rayiç bedel gerçekçi değil AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de rayiç bedel uygulamasının gerçekçi yaklaşım olmadığını belirterek, "Dolayısıyla rayiç bedel ile emlak değeri arasında fiyat dengesi bir yerde oluşacak. Ama nerede olacağı belli değil. Bölgeden bölgeye ilden ile değişecek. Cadde ve sokak itibariyle değişecek. Hangi itibariyle hangi detayda olacağı belirlenecek" dedi. Canikli, rayiç rakamların da şu anda kadastrosu yapılan 174 bin hektarın içinde değerlemesi ve kadastrosu yapılan 134 bin hektar için belli olduğunu söyledi.

Cahit Saraçoğlu

24.12.2011


  Diğer Tüm Haberler
 
 
web tasarım ve web yazılım | emlak web sitesi Copyright © 2010 REMAX TERMİNAL